Ministria e Mbrojtjes - Arkivi 2008-2013

Ministrja e Mbrojtjes Kodheli takon gjeneral brigade Michael Cunniff

Kodheli: Edukimi është çelësi i suksesit të FA

8 janar 2014

Foto Galeri

Lexoni më shumë... Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli priti në një takim komandantin e Gardës së New Jersey, gjeneral brigade Michael Cunniff. Pasi i uroi mirëseardhjen z. Cunniff, ministrja Kodheli e falenderoi gjeneralin në emër të qeverisë shqiptare dhe në veçanti të Ministrisë së Mbrojtjes për kontributin e dhënë për Forcat tona të Armatosura. Znj. Kodheli tha se bashkëpunimi me Gardën Kombëtare të New Jersey është shumë i rëndësishëm për FA dhe përgatitjen  e oficerëve tanë. “Me arritjen e marrëveshjes së fundit me Gardën Kombëtare të New Jersey, u konkretizua edhe bashëkpunimi në kuadër të State Partnership, një program shumë i rëndësishëm për ne, por edhe për palën amerikane jo vetëm si i pari i këtij lloji, por edhe për faktin se ky program krijon një model të ri bashkëpunimi, i cili padyshim do ketë efekete pozitive në tërë ecurinë e modernizimit dhe arritjes së standardeve bashkëkohore për Forcat tona të Armatosura”, u shpreh znj. Kodheli.

Lexoni më shumë...

Ministrja Kodheli prezanton Direktivën e Mbrojtjes 2014

07 janar 2014

Lexoni më shumë...Ministrja e Mbrojtjes, znj Mimi Kodheli, prezantoi sot Direktivën e Mbrojtjes për vitin 2014. Në këtë prezantim ishte i pranishëm shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, deputetë të Komisionit Parlamentar të Sigurisë Kombëtare, komandantët e Forcave, gjeneralë, drejtorë dhe ushtarakë të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura.

Lexoni më shumë...

QKMBM, koncert artistik për fëmijët dhe familjet e ushtarakëve

28 dhjetor 2013

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Me rastin e festave të Vitit të Ri dhe në zbatim të kalendarit vjetor për vitin 2013, Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes organizoi sot një aktivitet artistik me temë “Programi i Vitit te Ri 2014”, me fëmijët dhe familjet e ushtarakëve të Forcave të Armatosura.

Në këtë aktivitet festiv ishin të pranishëm: zëvendësministri i Mbrojtjes, z. Dritan Hila, zëvendësshefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneral brigade Pirro Ahmetaj, kryetari i Komitetit Olimpik Shqiptar, z. Viron Bezhani, ushtarakë të lartë nga Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm, fëmijë dhe familjarë të ushtarakëve të Forcave të Armatosura, si dhe mjaft të ftuar të tjerë.

Lexoni më shumë...

Ministrja Kodheli: Forcat e Armatosura nuk do të nëpërkëmben si tetë vitet e shkuara

24 dhjetor 2013

Lexoni më shumë...Ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli, duke folur sot në Kuvendin e Shqipërisë për buxhetin e vitit 2014, siguron se paratë e taksapaguesve shqiptarë do të mirëmenaxhohen. Zonja Kodheli garanton të gjithë efektivat e Forcave të Armatosura dhe të gjithë qytetarët, që nuk do të lejohen më sjellje të padenja për ushtrinë tonë aleatë të NATO, siç ka qenë përdorimi i saj në funksion të fushatës së shkuar elektorale. Ministrja e Mbrojtjes u ndal edhe tek borxhi që ka trashëguar në këtë ministri nga paraardhësi i saj, në vlerën 15 milionë dollarë, përfshirë këtu deri edhe pagesën e trupave tona paqeruajtëse në misione të ndryshme ndërkombëtare.

Lexoni më shumë...

Kryeministri Rama dhe ministrja Kodheli bashkëbisedojnë me paqeruajtësit në Afganistan

23 dhjetor 2013

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Në prag të festave të fundvitit, kryeministri i vendit, z. Edi Rama dhe ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli uruan ushtarakët tanë në Afganistan. Përmes një video konference, drejtuesit e qeverisë shqiptare dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, shprehën mirënjohjen e tyre për kontributin e madh që japin trupat tanë në misione të ndryshme nëpër botë. Në këtë ceremoni ishin gjithashtu të pranishëm drejtues të FA, prindër, bashkëshorte dhe fëmijë të ushtarakëve që janë me mision në Afganistan.

Lexoni më shumë...