Ministria e Mbrojtjes - Arkivi 2008-2013

Zona e infektuar në Gërdec së shpejti kthehet në normalitet

12 mars 2013

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Sot paradite, zëvendësministri i Mbrojtjes, z. Ekrem Spahiu dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Xhemal Gjunkshi kryen një inspektim mbi ecurinë e procesit të pastrimit të zonës së Gërdecit. I pranishëm ishte edhe kryetari i Bashkisë së Vorës, z. Fiqiri Ismaili.
Zëvendësministri i Mbrojtjes, Ekrem Spahiu ka falënderuar forcat e EOD për punën e shkëlqyer që kanë bërë për pastrimin e zonës së Gërdecit. “Dua të bëj me dije të gjithë opinion publik që procesi i demilitarizimit është në përfundim e sipër.

Lexoni më shumë...

Ministri i Mbrojtjes Imami viziton fregatën franceze “Jean de Vienne” në Portin e Durrësit

05 mars 2013

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Sot në mesditë, ministri i Mbrojtjes, z. Arben Imami i shoqëruar nga shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Xhemal Gjunkshi dhe komandanti i Komandës së Forcës Detare, gjeneral brigade Qemal Shkurti ka bërë një vizitë në anijen franceze FASM “Jean de Vienne”, e cila është ankoruar në Portin e Durrësit. Ai është pritur me një ceremoni të veçantë nga komandanti i anijes franceze, kapiten i Rangut të Parë Pierre Yves Grente dhe më pas ka vizituar ambientet e anijes luftarake franceze. Gjatë kësaj vizite ishte e pranishme edhe ambasadorja e Republikës së Francës në Tiranë, znj. Christine Moro si dhe autoritete të pushtetit vendor.

Lexoni më shumë...

Përkujtohet 15-vjetori i masakrës së Prekazit

05 mars 2013

Lexoni më shumë...Është përkujtuar sot 15-vjetori i masakrës së Prekazit dhe i rënies heroike të komandantit legjendar, Adem Jashari. Me këtë rast, Bashkia e Tiranës ka organizuar homazhe pranë përmendores së Adem Jasharit e cila ndodhet në hyrje të Rrugës së Durrësit të kryeqytetit, në sheshin që mban emrin e heroit.
Në ceremoninë e organizuar me këtë rast kanë kryer homazhe në nderim të heroit Adem Jashari, kryeministri i Shqipërisë z. Sali Berisha, kryetarja e Kuvendit, znj. Jozefina Topalli, kryetari i Bashkisë së Tiranës, z. Lulzim Basha, ambasadori i Republikës së Kosovës në Tiranë, z. Sylejman Selimi, etj.

Lexoni më shumë...

Zëvendësministrja e Mbrojtjes, Prof. Dr. Arta Musaraj në Samitin Botëror 2013 për Paqen, Sigurinë dhe Zhvillimin Human, Seul, Kore

28 shkurt 2013

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Samiti Botëror 2013 për Paqen, Sigurinë dhe Zhvillimin Human, zhvilluar në Seul, Kore në 23-25 Shkurt, një nga eventet më të rëndësishme për çështjet globale, me pjesëmarrjen e mbi 60 kryetarë shtetesh dhe qeverive nga gjithë bota, ekspertësh më të lartë për sigurinë, paqen dhe zhvillimin human, u bë vendi ku u diskutua dhe debatua mbi të ardhmen e globit.
Për herë të parë Shqipëria mori pjesë në këtë Samit përfaqësuar nga zëvendësministrja e Mbrojtjes Prof. Dr. Arta Musaraj, një ndër 6 folësit e përzgjedhur në seancën për Europën dhe Euro-Azinë, më e rëndësishmja e samitit.

Lexoni më shumë...

Nderohen Dëshmorët e Atdheut, Leka Qokaj dhe Besnik Hidri

28 shkurt 2013

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Sot paradite, zëvendësministrat e Mbrojtjes, z. Ekrem Spahiu dhe znj. Arta Musaraj, si edhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Xhemal Gjunkshi kryen homazhe në nderim të Dëshmorëve të Atdheut, Leka Qokaj dhe Besnik Hidri, ish-ushtarakë të SHISH, të rënë në krye të detyrës, të cilët do të rivarrosen në Varrezat e Dëshmorëve të Atdheut në Tiranë. Në ceremoninë e organizuar në mjediset e Qendrës së Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes, kanë kryer homazhe në nderim të Dëshmorëve të Atdheut Leka Qokaj dhe Besnik Hidri, kryeministri i Shqipërisë z. Sali Berisha, kryetarja e Kuvendit, znj. Jozefina Topalli, ministri i Brendshëm z. Flamur Noka, si dhe shumë personalitete të tjera të larta të shtetit shqiptar.

Lexoni më shumë...