Ministria e Mbrojtjes - Arkivi 2008-2013

Raport publik për 100 ditët e para të qeverisjes. Një axhendë për Shqipërinë Europiane

Ja cfarë bëmë në 100 ditë. Raport publik për 100 ditët e para të qeverisjes.

Lexoni më shumë...Me 23 Qershor 1 milion vullnete u bashkuan si pika të qarta ndryshimi që formësonin vijën ndarëse mes shumë të shkuarave dhe një të ardhmeje të përbashkët. Të ardhmen e një Shqipërie ku burimet e paçmuara të vendit janë në shërbim të mirëqënies të secilit prej qytetarëve të tij. Të ardhmen e një Shqipërie ku qeverisja jetëson vullnetin e njërëzve, vlerat e popullit dhe shpresat e brezave të rinj. Ne besojmë se kjo e ardhme fillon pikësëpari si qeverisje e përbashkët e vendit me transparencë, dialog e përgjegjshmëri, në emër të të cilave ndajmë me ju këtë raport të 100 ditëve të para të qeverisjes së re.

Klikoni këtu për të shkarkuar raportin

Ministrja Kodheli: Kemi trashëguar 15 milion dollarë borxhe

22 dhjetor 2013

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli ka marrë pjesë në aktivitetin që u zhvillua gjatë ditës së sotme në ambientet e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, për arritjet në 100 ditët e para të qeverisjes, pas fitores së Aleancës për Shqipërinë Europiane në zgjedhjet e 23 qershorit.

Në fjalën e saj ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli u shpreh: “Roli i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë është padyshim një rol kushtetues, shumëdimensional, i pazëvëndësueshëm, por edhe bashkëpunues. Hapjen e rrugës për përmirësimin e sistemit të drejtimit, funksionimit të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Forcave të Armatosura ne e bëmë nëpërmjet një lufte frontale dhe pa ekuivok ndaj korrupsionit, duke instaluar sistemin e meritokracisë në të gjitha drejtimet dhe nivelet”.

Lexoni më shumë...

Turqia i dhuron 3 milion dollarë ndihma Shqipërisë

21 dhjetor 2013

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Shqipëria ka marrë 3 milionë dollarë ndihma nga Republika e Turqisë. Këto ndihma konsitojnë kryesisht në mjete motorrike ushtarake, një gjenerator dhe pajisje të tjera logjistike për ushtrinë dhe policinë. Të pranishëm në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast në Komandën e Forcave Tokësore, në Zall-Herr ishin:ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli, zëvendësministrja e Brendshme, znj. Elona Gjerbrea, shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, ambasadori i Republikës së Turqisë në Tiranë, z. Hydayet Bayraktar, atasheu ushtarak i Republikës së Turqisë, kolonel Nizametin Dogar, gjenaralë, drejtorë drejtorish nga Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm si dhe mjaft të ftuar të tjerë.

Lexoni më shumë...

Kodheli letër nga zëvendësasistentja e sekretarit të Mbrojtjes së SHBA, znj. Evelyn Farkas

20 dhjetor 2013

Lexoni më shumë...Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli ka marrë një letër falenderimi nga zëvendësasistentja e sekretarit të Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës znj. Evelyn Farkas.

Kjo letër është shoqëruar edhe nga një telefonatë e para pak ditëve. Znj. Farkas e falenderon ministren Kodheli për punën që po bën në krye të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Forcave të Armatosura.

Lexoni më shumë...

Aktivitet festiv në batalionin e Këmbësorisë Alpine në Vaun e Dejës

20 dhjetor 2013

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Në mjediset e batalionit të Këmbësorisë Alpine në Vaun e Dejës, u zhvillua sot për fëmijët e ushtarakëve një aktivitet festiv me rastin e festave të fundvitit. Ishin të pranishëm: ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli, shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, gjeneralë, drejtorë drejtorish dhe ushtarakë nga Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i FA, si dhe mjaft të ftuar të tjerë.  Gjithashtu në këtë aktivitet ishin ftuar dhe morën pjesë nxënësit e shkollës 9-vjeçare të qytetit të Vaut të Dejës.

Lexoni më shumë...