Ministria e Mbrojtjes - Arkivi 2008-2013

Ministrja e Mbrojtjes Kodheli priti komandantin e Komandës së ACT, gjeneral Palomeros

24 tetor 2013

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Pasditen e sotme, ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli, priti në një takim të veçantë komandantin e Komandës së Aleancës për Transformim (ACT), gjeneral Jean-Paul Palomeros, i cili në krye të një ekipi ka ardhur në Tiranë për të marrë pjesë në Konferencën Finale të Integrimit të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë me NATO.
Ministrja e Mbrojtjes Kodheli, pasi i uroi mirëseardhjen në Tiranë gjeneral Palomeros dhe ekipit të lartë të Komandës së ACT, e njohu gjeneralin Palomeros me angazhimin e qeverisë shqiptare për të krijuar një ushtri eficente dhe profesioniste. Ministria Kodheli u shpreh se qeveria ka vullnetin e plotë politik për të depolitizuar ushtrinë shqiptare.

Lexoni më shumë...

Shqipëria do të vazhdojë të jetë në Afganistan edhe pas vitit 2014

Ministrja Kodheli: Shqipëria do të vazhdojë të jetë në Afganistan edhe pas vitit 2014. FA të Shqipërisë janë të angazhuara për të marrë pjesë në stërvitjet e përbashkëta me trupa të NATO nga viti 2015 e në vazhdim.

Ministrja e Mbrojtjes Kodheli takon në Bruksel ministrin e Mbrojtjes së Italisë dhe Greqisë

23 tetor 2013

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Gjatë ditës së dytë të zhvillimit të punimeve të ministerialit të NATO në Bruksel, ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli në fjalën e saj bëri me dije se Shqipëria do të vazhdojë të jetë e angazhuar në Afganistan edhe pas vitit 2014. Ministrja Kodheli ka theksuar gjithashtu se FA të Shqipërisë janë të angazhuara për të marrë pjesë në stërvitjet e përbashkëta me trupa të NATO nga viti 2015 e në vazhdim.

Lexoni më shumë...

Ministrja e Mbrojtjes Kodheli merr pjesë në Ministerialin e ministrave të Mbrojtjes në Bruksel

Ministrja Kodheli e siguroi Sekretarin e Përgjithshëm të NATO për angazhimin e Ministrisë së Mbrojtjes të Shqipërisë në adresimin e sfidave të përbashkëta.

Sekretari Rasmussen: Jam i lumtur për rolin e Shqipërisë në Aleancë dhe për gatishmërinë e marrë nga kryeministri Edi Rama në takimin e zhvilluar së fundmi.

Z. Chuck Hagel: Shqipëria është partner i rëndësishëm, mbështesim ekipin e ri të qeverisë shqiptare dhe po punohet për fusha të reja bashkëpunimi.

22 tetor 2013

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli, po merr pjesë në ministerialin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO që po mbahet në selinë e NATO në Bruksel.
Gjatë ditës së sotme ministrja Kodheli zhvilloi një takim bilateral me sekretarin e Përgjithshëm të NATO, z. Anders Fogh Rasmussen dhe sekretarin amerikan të Mbrojtjes, z.Chuck Hagel.

Lexoni më shumë...

Kremtohet 15 vjetori i krijimit të Forcave Speciale

Ministrja e Mbrojtjes Kodheli: Shpreh besimin e plotë se ju nuk do të stepeni para vështirësive, por do të vazhdoni me vendosmëri në rrugën pa kthim, për të përfaqësuar denjësisht Forcat e Armatosura dhe atdheun tonë si një vlerë të shtuar në Aleancë.

18 tetor 2013

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Sot paradite, në ambientet e garnizonit të Zall-Herrit u kremtua 15-vjetori i krijimit të batalionit të Forcave Speciale. Në ceremoninë e organizuar me këtë rast ishin të pranishëm: ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli, shefi i Shtabit të Përgjithshëm, gjeneralmajor Xhemal Gjunkshi, zv.ministri i Mbrojtjes, z. Dritan Hila, zëvendësambasadori i SHBA në Tiranë, z. Henry Jardine, gjeneralë dhe ushtarakë të tjerë të Forcave të Armatosura, atashe ushtarakë të akredituar në vendin tonë, ish-drejtues të këtij batalioni, si dhe mjaft të ftuar të tjerë.

Lexoni më shumë...

Ministrja e Mbrojtjes Kodheli takon komandantin e KFOR, gjeneralmajor Farina

16 tetor 2013

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Sot paradite, ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli priti në një takim të veçantë komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Salvatore Farina, i cili ndodhet në vendin tonë për një vizitë zyrtare.
Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Salvatore Farina, falenderoi ministren Kodheli për pritjen që i rezervoi dhe njëkohësisht e uroi për detyrën e re si ministre e Mbrojtjes e Republikës së Shqipërisë. Më tej, ai ka theksuar se, bashkëpunimi i Forcave të Armatosura shqiptare me KFOR ka qenë i vijueshëm dhe i suksesshëm.

Lexoni më shumë...