Ministria e Mbrojtjes - Arkivi 2008-2013

Ministrja e Mbrojtjes Kodheli inspektoi Kombinatin Mekanik të Poliçanit

20 janar 2014

Ministrja Kodheli: Kombinati i Poliçanit i vetmi mundësi punësimi për banorët e zonës. Kërkohet siguri absolute për punonjësit dhe komunitetin, si dhe të minimizohet ndotja e ambientit.

Foto Galeri


Lexoni më shumë...Ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli, ka zhvilluar sot një inspektim në Kombinatin Ushtarak Mekanik të Poliçanit. Ministrja Kodheli u prit nga kryetari i Bashkisë së Poliçanit, z. Adriatik Zotka dhe nga drejtori i Kombinatit, z. Altin Lamçe.
Fillimisht, ministrja Kodheli është takuar me stafin drejtues të Kombinatit të Poliçanit, nga ku drejtori Lamçe e informoi mbi veprimtarinë e këtij Kombinatit, rezultatet e arritura në procesin e demontimit të municioneve, si dhe me kushtet e punës dhe problematikat që ka aktualisht në këtë ndërmarrje ushtarake.

Lexoni më shumë...

Ministrja e Mbrojtjes Kodheli takon presidentin e Greqisë, Karolos Papulias

15 janar 2014

Foto Galeri Video

Lexoni më shumë...Ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli në mbyllje të vizitës së saj dy ditore në Greqi, është pritur në një takim të veçantë nga presidenti Karolos Papulias.Takimi u zhvillua në një atmosferë mjaft të ngrohtë dhe miqësore. Bashkëbiseduesit vlerësuan marrëdhëniet e bashkëpunimit midis dy vendeve tona, si dy vende fqinj nga më të vjetërit në rajon, me lidhje të vjetëra historike dhe tradicionale.

Në mënyrë të veçantë ata ndanë të njëjtin mendim për zhvillimet pozitive të kohëve të fundit që po i japin marrëdhënieve tona një përmbajtje të re cilësore në interes të dy popujve tanë, të stabilitetit dhe paqes në rajon, si një vlerë e shtuar edhe në kuadrin e të gjithë Bashkimit Evropian.

Lexoni më shumë...

Ministrja e Mbrojtjes Kodheli pritet nga homologu i saj Avramopoulos

14 janar 2014
 
 
Lexoni më shumë...Ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli në vijim të vizitës së saj dy ditore në Greqi zhvilloi një takim me homologun e saj, ministrin grek të Mbrojtjes, z. Dimtris Avramopoulos. Në këtë takim u diskutua me tone entuziaste për bashkëpunimin mes dy vendeve tona në fusha të rëndësishme dhe me impakt të madh për qytetarët e të dy vendeve. Temat e diskutuara në këtë takim kishin të bënin me bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes, si dhe mbështetjen e padiskutueshme në rrugën e Shqipërisë drejt BE. Të dy palët ndanë të njëjtin mendim që takimi i sotëm i jep një dimension të ri bashkëpunimit mes dy vendeve tona.
 

Lexoni më shumë...

Ministrja e Mbrojtjes Kodheli vizitë zyrtare në Greqi

14 janar 2014

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli ndodhet sot në një vizitë zyrtare dy ditore në Athinë, me ftesë të ministrit të Mbrojtjes së Greqisë, z. Dimitris Avramopoulos.

Në nisje të kësaj vizite, ministrja Kodheli është pritur në një takim të veçantë nga kryeministri i Republikës së Greqisë, z. Antonis Samaras. Z. Samaras i uroi mirëseardhjen znj. Kodheli dhe e uroi për detyrën e saj si ministre e Mbrojtjes e Shqipërisë. “Të jesh ministre Mbrojtje femër do të thotë shumë dhe ky është një mesazh shumë i fortë”, u shpreh kryeministri grek.

Lexoni më shumë...

Ministrja e Mbrojtjes Kodheli vizitë zyrtare në Kosovë

10 janar 2014

Foto Galeri

Lexoni më shumë...Ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli, me ftesë të ministrit të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) z. Agim Çeku ndodhet sot për një vizitë zyrtare në Prishtinë. Ministrja Kodheli fillimisht është pritur në një takim të veçantë nga homologu i saj, z. Agim Çeku. Ministri Çeku, pasi i uroi mirëseardhjen në Prishtinë znj. Kodheli dhe delegacionit që ajo kreyeson, vlerësoi lart punën e saj në krye të ministrisë së Mbrojtjes. Nga ana e saj ministrja Kodheli falenderoi z. Çeku për pritjen e ngrohtë që i rezervoi, duke nënvizuar se bashkëpunimi mes dy vendeve tona do të intensifikohet akoma më tej dhe oguri më i mirë është mbledhja e përbashkët e dy qeverive. Në fund të këtij takimi, dy ministrat   dhanë një konferencë për shtyp, ku u ndalën tek bashkëpunimi bilateral, rajonal dhe më gjerë.

Lexoni më shumë...