Zhvillohet Konferenca e drejtorëve të Inteligjencës Ushtarake të Evropës Juglindore, Koçi: Sulmet kibernetike, gjithnjë e më të përhapura, dinamike dhe klandestine

Fotogaleria

030

Në bashkëpunim me Agjencinë e Inteligjencës dhe Sigurisë së Mbrojtjes, (AISM) dhe Këshillin për Bashkëpunim Rajonal (Regional Cooperation Council, RCC), u mbajt sot në Tiranë "Konferenca e Drejtorëve të Inteligjencës Ushtarake të Evropës Juglindore", (South East Europe Military Intelligence Chiefs’ Forum, SEEMIC).

I pranishëm në këtë takim, zëvendësministri i Mbrojtjes, z. Petro Koçi u shpreh se: “Duke pasur parasysh historinë tonë të përbashkët, kulturën dhe vlerat tona të përbashkëta, si dhe një pozicion të përbashkët gjeostrategjik, Shqipëria i kushton rëndësi të madhe SEEMIC, si dhe bashkëpunimit tonë me NATO dhe SHBA. Duke vepruar së bashku në mënyrë të qëndrueshme, ne kontribuojmë për paqen dhe sigurinë në pjesën tonë të botës."

070

Më tej, z. Koçi theksoi se "siguria kibernetike është një çështje me rëndësi të madhe në ditët e sotme të nxitur nga teknologjia. Ajo paraqet shumë kërcënime që mund të rrezikojnë sigurinë tonë kombëtare. Sulmet kibernetike, si pjesë e sulmeve jo kinetike, po bëhen gjithnjë e më të përhapura, dinamike dhe klandestine me kalimin e çdo viti."

“Unë besoj fuqimisht se siguria ndërtohet më së miri së bashku me të tjerët. Ky është një parim thelbësor në politikën e sigurisë dhe të mbrojtjes shqiptare. Vetëm duke punuar së bashku mund të bëjmë përparime kuptimplota”, - përfundoi zëvendësministri Koçi.

Qëllimi kryesor i këtij takimi është diskutimi i temës së dakortësuar në takimin e 10-të të grupit të punës të ekspertëve të Inteligjencës, mbajtur në Tiranë “Sfidat e infrastrukturës kritike të mbrojtjes kibernetike në Europën Juglindore”.

100

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Buletini mujor nëntor 2018Ditari, të rejat kryesore nëntor 2018...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 12 (2018) Dhjetor 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 30 nëntor 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Dhjetor 2018
Ma En Pr Sh Di
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6