Kursi i Lartë i Sigurisë dhe Mbrojtjes viziton Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura

Fotogaleria

010

Në kuadër të zbatimit të programit akademik të Kursit të Lartë të Sigurisë dhe Mbrojtjes (KLSM), për njohjen nga pjesëmarrësit me institucionet e rëndësishme të Forcave të Armatosura shqiptare, u krye një vizitë në mjediset e SHPFA.

Fillimisht pjesëmarrësit e kursit u pritën nga shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneral brigade Kollçaku. Gjatë takimit, gjeneral brigade Kollçaku, vlerësoi ecurinë pozitive të zhvillimit të kursit, si edhe përgëzoi pjesëmarrësit për performancën e treguar gjatë ndjekjes së tij. Në veçanti, ai u ndal tek pjesëmarrësit nga vendet e Rajonit: “Ju jemi mirënjohës për pjesëmarrjen në kurs, ashtu sikundër një falënderim e mirënjohje e veçantë dhe për vendet tuaja respektive, për bashkëpunimin pozitiv e të suksesshëm, në krijimin e mundësive për ndjekjen nga ana juaj të kursit më të lartë të sigurisë e mbrojtjes në nivel rajonal.

230

Gjithashtu, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, bëri një përmbledhje të objektivave duke u fokusuar në fushat e arsimim-stërvitjes, modernizimit e logjistikës në FA, si dhe angazhimin në përmbushjen e objektivave të forcës dhe përdorimin me efikasitet të burimeve të mbrojtjes, për të qenë një partner dinjitoz i NATO.

Në vijim, pjesëmarrësit e KLSM nëpërmjet një prezantimi u njohën me misionin që kanë FARSH, detyrat, aktualitetin, planet afatshkurtra dhe afatgjata, kontributin që FA japin në misionet jashtë vendit në kuadër të NATO, si dhe roli që ato luajnë në përballimin e emergjencave civile në vendin tonë.

300

KLSM, si kursi më i lartë institucional në fushën e Sigurisë e Mbrojtjes në sistemin arsimor ushtarak, në funksion të aspirimit për kalimin në fazën tjetër të akreditimit nga NATO, ka përmirësuar kurrikulat e mësimdhënies. Misionit të këtij kursi, i cili ka të bëjë me edukimin dhe përgatitjen në nivelin politiko - strategjik të oficerëve me gradën kolonel dhe civilëve ekuivalentë, pjesëtare të FA ose institucioneve të sigurisë të RSH dhe vendeve të rajonit, i shërbejnë më së miri edhe leksionet e mbajtura nga ambasadorë të akredituar në vendin tonë nga vende anëtare të NATO, si ai gjerman, britanik, italian, turk, francez, holandes, si dhe nga përfaqësues nga institucione ndërkombëtare si Qendra e Ekselencës e NATO për Asistencën e Forcës së Sigurisë, Qendra Marshall etj.

330

Leksionet mbi perspektivat e vendeve respektivë në zhvillimet aktuale të vendeve të Europës Juglindore, të cilat përcillen me interesim të veçantë nga kursantët e KLSM, i shërbejnë më së miri ndarjes së ideve, shkëmbimit të eksperiencave për çështje të ndryshme, të fokusuara kryesisht në fushën e sigurisë e mbrojtjes, jo vetëm për Shqipërinë, por edhe për vendet e rajonit.
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2020Janar 2020 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 05 (2020) Maj 2020Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 22 maj 2020Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Maj 2020
Ma En Pr Sh Di
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31