Ushtaraku i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë vlerësohet me medaljen më të lartë të NATO

010

Sekretari i Përgjithshëm i NATO, z. Jens Stoltenberg i ka akorduar nënkolonel Roland Shuli, me detyrë në Komandën Supreme të Aleancës në Evropë (SHAPE) medaljen “NATO Meritorious Service Medal” me motivacion “Për shërbime të shquara gjatë kohës së shërbimit në NATO”

Me këtë rast në SHAPE u zhvillua një cermoni e rastit, ku gjeneralmajor Barre Seguin, zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE, në emër të Komandandës Supreme të Aleancës (SACEUR). prezantoi medaljen nënkolonel Roland Shuli.

Në ceremoni morën pjesë përfaqësuesi ushtarak kombëtar kolonel Petrit Çuni, kolegë dhe familjarë të nënkolonel Shuli. Gjeneralmajor Seguin në fjalën e tij vlerësoi nënkolonel Shuli si një “Amabasador i shkëlqyer i Shqipërisë dhe Forcave të Armatosura në ambientet ndërkombëtare."

NATO Meritorious Service Medal” është medalja më e lartë e NATO, e cila jepet prej sekretarit të Përgjithshëm të NATO për një numër të përzgjedhur të personelit ushtarak dhe civil, të cilët shërbejnë nën komandim-kontrollin e NATO. Medalja jepet për të vlerësuar një shërbim të dalluar dhe shquar për Aleancën.

Medalja e parë e NATO u krijua nga Këshilli i Atlantikut të Veriut në dhjetor 1994, për të vlerësuar shërbimin e personelit ushtarak dhe civil, i cili ishte i angazhuar në ose mbështetje të operacioneve të NATO në ish-Jugosllavi.
Dy medalje të reja u krijuan për operacionet e NATO në Ballkan midis viteve 1998-2001, deri në operacionin e parë të NATO në mbështetje të artikullit të 5-të, në vitin 2001, që çoi edhe në rishikimin e politikave të NATO mbi medaljet.
Këshilli i Atlantikut të Veriut vendosi të vlerësonte shëbimet e shquara ndaj Aleancës, të personelit ushtarak dhe civil më të dalluar, nëpërmjet Medaljes “Meritorious Service Medal”, që u akordua për herë të parë në vitin 2003. Prej këtij viti e deri më sot medalje të tjera të NATO-s për operacionet jo-artikull 5 jane krijur rast past rasti.

Nënkolonel Roland Shuli u emërua pranë Komandës Supreme të Aleancës në Evropë në Gusht 2016, me detyrë Oficer Shtabi për Operacionet në Qendrën Gjithëpërfshirëse për Menaxhimin e Krizave dhe Operacioneve (Comprehensive Crisis and Operations Management Centre) e më vonë u komandua në detyrën e shefit të Sektorit për Masat e Sigurisë të NATO-s (Assurance Measures) dhe në vitin 2018 të drejtonte Sektorin e Analizës së Përhapjes Ushtarake të NATO-s (Military Posture Revieë Section).

Nënkolonel Shuli ka kryer një master shkencor ne Universitetin Gloucestershire në Britaninë e Madhe në “Menaxhimin dhe zhvillimin ndërkombëtar të burimeve njerëzore” dhe është maratonist. Gjatë shërbimit në Belgjikë, ka valvitur ngjyrat kuq e zi në disa gara ndërkombëtare.
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2020Janar 2020 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 06 (2020) Qershor 2020Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 19 qershor 2020Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Korrik 2020
Ma En Pr Sh Di
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2