Fjala e ministres Xhaçka në ceremoninë e dhënies së medaljeve për 26 ushtarakë e civilë të FA

I nderuar gjeneral Cahani,
e nderuar gjenerale Shehu,
TË nderuar efektivë e punonjës të Ministrisë së Mbrojtjes!

Që prej ditës së parë timen si ministre e Mbrojtjes kam besuar se, puna në ekip është çelësi i suksesit i çdo drejtuesi. Sot, pas më shumë së një viti jam akoma edhe më e bindur për këtë. Secili prej jush, e padiskutim çdo efektiv i FA e punonjës i kësaj ministrie, më keni ndihmuar për të shtyrë përpara reformat në sektorin e Mbrojtjes, për të mbështetur djemtë dhe vajzat tona në uniformë brenda dhe jashtë kufijve, për t’i ardhur në ndihmë çdo familje shqiptare në vështirësi për shkak të motit të keq apo temperaturave të larta, si institucion përgjegjës tanimë për emergjencat civile.

E kam thënë dhe e theksoj sërish se, nëse ka një model në shoqërinë shqiptare, që duhet ndjekur për përkushtimin, dashurinë, sakrificën e disiplinën ai është pa asnjë diskutim modeli juaj, i ushtarakëve shqiptarë.
Ka një fakt që nuk duhet mohuar e madje duhet përsëritur me zë të lartë: sado të përpiqemi për të modernizuar Forcën të Armatosur, sado mangësi të përkohshme të kemi në punën tonë, asgjë dhe askush nuk e zëvendëson pasurinë më të madhe që Forca e Armatosur ka dhe kjo pasuri janë njerëzit e saj.

Po afron fundviti dhe është koha kur ne bëjmë një rishikim të të gjithë asaj pune që kemi bërë gjatë gjithë vitit. Dua të theksoj se ka qenë një vit shumë i ngarkuar dhe dinamik për Ministrinë e Mbrojtjes, Shtabin e Përgjithshëm dhe të gjitha strukturat e Forcave tona të Armatosura. Ka qenë një vit ku Forcat e Armatosura kanë lënë gjurmën e tyre në morinë e angazhimeve në kryerjen e detyrave, që nga ndërhyrjet e guximshme në emergjencat civile dhe kërkim shpëtimi, në kushte tejet të vështira moti e terreni, ku ushtarakët kanë vënë edhe jetën e tyre në rrezik për të shpëtuar familje që rrezikoheshin, në përballet me zjarret masive, misionet paqeruajtëse në Afganistan, Detin Egje, Mali, Bosnje, Kosovë, e shumë e shumë detyra të tjera.

Nevojat tuaja janë të mëdha, problemet që bashkë duhet të zgjidhim janë të shumta, por më lejoni t’ju siguroj se, krijimi i shanseve të barabarta dhe meritokracia në vlerësimin e personelit të FA, që janë nderi e krenaria jonë, do të jetë një nga prioritetet tona të panegociueshme.

Na keni falur emocione me rezultatet tuaja në stërvitjet shumëpalëshe, siç ishte ajo në Bizë, ku për herë të parë, falë përkushtimit tuaj, sot kemi një batalion këmbësorie të certifikuar nga NATO. Keni bërë krenar çdo shqiptar në stërvitje e njëherësh dhe gara me ushtri të tjera aleate si ajo e Britanisë së Madhe, nga ku nuk erdhët me lajmin e braktisjes së detyrës, por me vlerësimin si një prej 3 skuadrave më të mira, krah atyre që kanë përvojë apo buxhet më të madh në vendet e tyre.

Është një punë e jashtëzakonshme e kryer nga ushtarakë të jashtëzakonshëm dhe vetëmohues, nga njerëz me ideale të qarta dhe me pasion për punën dhe të brumosur me ndjenjën e përgjegjësisë ndaj detyrës.
Unë do të doja t’ju shprehja mirënjohjen të gjithëve për angazhimin dhe kontributin, por sot do te veçoj disa prej jush, ata më të mirët, të cilët për punë të spikatur gjatë vitit do të nderohen me medalje te ndryshme.
Sigurisht, që përzgjedhja e tyre nuk ishte rastësore, por rrjedhim logjik i performancës së tyre gjatë ushtrimit të detyrës.

Ju faleminderit secilit prej jush këtu, e secilit prej 8 mijë efektivëve në uniformë në të gjithë vendin për atë që bëni dhe atë çka jeni!

Mirënjohje e veçantë për familjet tuaja, për të cilat uroj që viti që po afron të jetë i begatë e akoma më i bukur se ky vit që po lëmë pas!
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2019Janar 2019 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 11 (2019) Nëntor 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 29 nëntor 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Dhjetor 2019
Ma En Pr Sh Di
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5