Kolonel Altin Kurti komandanti i ri i Policisë Ushtarake

080719Sot në mjediset e Policisë Ushtarake u zhvillua ceremonia e ndërrimit të komandantit të kësaj njësie të rëndësishme të Forcave të Armatosura. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast morën pjesë shefi i Shtabit të Përgjithshëm gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, ushtarakë të lartë të FA dhe efektivët e Policisë Ushtarake.

Lexo më shumë...


FA përfundojnë përforcimin e argjinaturës së Vjosës në Fier

050719Pas gati 6 muaj punimesh, efektivët e Batalionit të Xhenios të Forcave të Armatosura në bashkëpunim me bashkinë e Fierit, përfunduan riparimin dhe përforcimin e argjinaturës së lumit Vjosë.

Përveç riparimit të dëmit të shkaktuar nga përmbytjet e fundit, xhenierët e ngritën me mbi 2 metër argjinaturën nga niveli fillestar, duke krijuar më shumë siguri për shtëpitë dhe tokat bujqësore të banorëve të fshatrave buzë lumit Vjosë.

Lexo më shumë...


Ministria e Mbrojtjes e RSH, merr zyrtarisht kryesimin e Sekretariatit të SEDM, për periudhën 2019 - 2021

home sedmPrej datës 01 korrik 2019, vendi ynë ka marrë zyrtarisht, për një periudhë dy vjeçare, kryesimin e Sekretariatit të iniciativës më të madhe rajonale, Ministeriali i Ministrave të Mbrojtjes të Europës Juglindore, SEDM (South Eastern Defense Ministerial).
Për këtë qëllim, Sekretariati i SEDM, që është mbajtur nga Greqia për periudhën 2017 – 2019, po zhvillon një vizitë zyrtare në vendit tonë. Qëllimi i kësaj vizite është dorëzimi i kryesimit të Sekretariatit të SEDM vendit tonë, dorëzimi i arkivit si dhe dokumenteve të tjera origjinale në kuadër të kësaj iniciative.

Lexo më shumë...


Zëvendësministri Koçi merr pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes, që u zhvillua në 26 - 27 qershor, Bruksel

020Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel, në datat 26 - 27 qershor. Ky takim mbart një rëndësi të veçantë për Aleancën, e cila vijon të avancojë axhendën e saj të adaptimit, mbrojtjes kolektive, ndarjes së barrës së pergjegjësisë, menaxhimin e krizave si rrjedhojë e mjedisit të paqendrueshëm të sigurisë.

Ministrat e Mbrojtjes diskutuan dhe ndanë mendime të njëjta mbi sjelljen dhe shkeljet e Rusisë së Intermediate-Range Nuclear Forces (INF) Treaty (Traktatit të raketave me rreze të mesme veprimi), nevojën për vazhdimësinë e përpjekjeve në forcimin e mbrojtjes kolektive, si dhe rritjen e gatishmërisë së Forcave dhe lëvizshmërinë e trupave në zonën e përgjegjësisë së Komandantit Suprem të NATO në Europë. 

Lexo më shumë...


QPR feston 12 Vjetorin e Krijimit, Petro Koçi: Trajtimi i kapaciteteve njërëzore të FA prioriteti ynë

210619 qprQendra e Personel Rekrutimit (QPR) një nga strukturat më të rëndësishme në Forcat e Armatosura ka festuar 12 - Vjetorin e Krijimit të saj, në një ceremoni të organizuar në ambientet e Ministrisë së Mbrojtjes.
I pranishëm në këtë aktivitet zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi, përveçse falënderoi të gjithë personelin për punën e palodhshme tha se kjo qendër do të vijojë të modernizohet me aplikime sistemesh më moderne dhe më të shpejta për të gjithë problemet që kanë ushtarakët. Po ashtu një vëmendje të veçantë ai i kushtoi çështjes së kapaciteteve njërëzore të Forcave të Armatosura, të cilën e cilësoi si një prioritet.

Lexo më shumë...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2019Janar 2019 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 09 (2019) Shtator 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 13 shtator 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shtator 2019
Ma En Pr Sh Di
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6