Kryesimi i Kartës së Adriatikut, prioritet i Shqipërisë zgjerimi me vendet aspirtante

Zbatimi i ‘politikës së dyerve të hapura’, për të zgjeruar iniciativën SHBA - Karta e Adriatikut dhe me vende të tjera të rajonit, të cilat aspirojnë dhe plotësojnë kushtet për t’u anëtarësuar do të vazhdojë të jetë një nga prioritet e Shqipërisë gjatë drejtimit të Kartës së Adriatikut. Kështu u shpreh, Drejtori i Përgjithshëm i Politikave të Mbrojtjes z. Florian Kali gjatë një takimi të zhvilluar në Tiranë me Drejtorët Politik të Mbrojtjes të SHBA-ve, Bosnje Hercegovinës, Kroacisë, Malit te Zi, Maqedonisë së Veriut si dhe vendeve shteteve vëzhguese në ketë iniciative Kosovës dhe Sllovenisë.

Lexo më shumë...


13 shqiptarë e të huaj përfundojnë Kursin e Lartë të Mbrojtjes, Xhaçka: Po shtojmë financimet dhe kapacitetet akademike

211119 klsmNë Kursin e Lartë të Sigurisë edhe Mbrojtjes (KLSM), i cili u zhvillua për dhjetë javë në Akademinë e Forcave të Armatosura u diplomuan për këtë vit 13 kursantë.
Pjesë e tij ishin ushtarakë të lartë dhe civilë nga një sërë vendesh partnere si Anglia, Turqia, Kroacia, Italia,  Greqia, Maqedonia e Veriut dhe Gjeorgjia.
Në ceremoninë e diplomimit të tyre mori pjesë edhe ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, e cila pasi uroi të gjithë studentët, tha se ky kurs në vitin e 11-të të tij ka një rëndësi që shkon përtej thjesht përgatitjes së një numri studentësh nga fusha e Mbrojtjes.

Lexo më shumë...


Shqipëri-Itali, nënshkruhet marrëveshja për bashkëpunim në fushën e shëndetësisë ushtarake

009Pas modernizimit, misioneve ndërkombëtare dhe stërvitjeve, Shqipëria dhe Italia nisin edhe një bashkëpunim të ri në fushën e shëndetësisë ushtarake. Nën kujdesin personal të Ministres së Mbrojtjes Olta Xhaçka dhe homologut të saj Italian Lorenzo Guerini, në kuadër të bashkëpunimit dypalësh ndërmjet dy ministrive, Spitali Universitar i Traumës (Njësia Mjekësore Ushtarake) dhe Spitalit Ushtarak “Celio” i Romës, nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi e cila do të ndikojë në përmirësimin e proçedurave mjekësore për parandalimin, diagnostikimin dhe trajtimin e efektivëve brenda vendit si dhe në operacionet ndërkombëtare jashtë vendit.

Lexo më shumë...


Miratohet në parim Projektbuxheti i Mbrojtjes për vitin 2020

181119 ksKomisioni i Sigurisë Kombëtare në Kuvendin e Shqipërisë miratoi në parim projektbuxhetin e mbrojtjes për vitin 2020.

Projektbuxheti u prezantua nga zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi, i cili shoqërohej nga shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku dhe drejtorë në Ministrinë e Mbrojtjes dhe Shtabin e Përgjithshëm.

Lexo më shumë...


Ceremonia e dekorimit të Kompanisë III "Puma" në bazën Camp Arena Herat, Afganistan

home puma 15112019Më datë 13.11.2019 në bazën Camp Arena Herat, Afganistan, u zhvillua ceremonia e dekorimit të kompanisë së tretë "Puma", nënrepart i Batalionit II të Këmbësorisë (b2k). Kjo kompani përfaqëson Kontigjentin e 6-të RSM që Forcat e Armatosura shqiptare dërgojnë në Afganistan.

Në këtë ceremoni mori pjesë komandanti i bazës gjeneral brigade Giovanni Parmigani, i cili pasi dekoroi me medaljen e NATO-s pjestarët e Kontigjentit të 6-të RSM, në fjalën e tij përshëndetëse, ndër të tjera vlersoi punën e bërë nga kontigjenti shqiptar ...

Lexo më shumë...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2020Janar 2020 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 03 (2020) Mars 2020Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 27 mars 2020Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Mars 2020
Ma En Pr Sh Di
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5